Hírek és minden más

Tényleg lőttek a dollárnak? Korántsem biztos!

Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital
A dollár gyengülésének fő kiváltó oka érthető, és nincs is mit vitatni rajta: sokat romlottak az amerikai gazdasági adatok. Lazult a munkaerőpiac, bejelzett a sokak által követett Sahm-szabály, ami jó előrejelző értékkel bír a recessziók esetében, sőt a márciussal zárult elmúlt egy éves időszak amerikai munkaerőpiaci adatait is felülírta a revízió: bő 800 ezer fővel kevesebb – hivatalos – munkahely létesült, mint várták. Ennek megfelelően az elmúlt hónapokban jelentős mértékben, a 2024-re korábban várt mintegy 40 bázispontos mértékről, nagyjából 100 bázispontra nőttek az amerikai kamatcsökkentési várakozások. Szeptemberben szinte biztosan megkezdi a monetáris lazítást a Fed (inkább már csak a mérték a kérdés), míg a világ többi részén nem volt ekkora átárazódás.
A tapasztalatok szerint ugyanis recessziós időszakban éppenhogy erősödni szokott az amerikai valuta, mint menekülő eszköz. Igen ám, de a recessziós időszakok három egymástól élesen elkülönülő időszakra bonthatóak, és mindegyikben más és más a dollár árfolyam alakulása.
Térjünk most át a közeljövőben várható árfolyam alakulásra.
Bár sokak szerint még további jelentős dollárgyengülés jöhet, véleményem szerint az elmúlt napokban elért szintek (1,12 közeli EUR/USD; 100,8 DXY; 352 USD/HUF) közelében érdemes már inkább a dollár mellett letenni a voksunkat. Miért?
A fenti történelmi kitekintőre visszatérve nagyjából 2 hónapja gyengül a dollár, és ez a szakasz 2-3 hónapig szokott eltartani. Az átlagos leértékelődés mértéke 5%, pontosan annyi, amennyi eddig már bekövetkezett. Ez már elgondolkodtatja a befektetőt. Amennyiben tovább nézzük a piaci hangulatot és pozicionáltságot, egyes helyeken itt is extremitást látunk. A nomináleffektív (azaz az egyes devizakeresztek külkereskedelemben betöltött súlyukkal átlagolt) árfolyam és technikai indikátorok (pl. RSI) alapján kicsit túlfutott a dollár, míg egyes pozicionáltság indikátorok (Citi, BNP) is vagy nagyon emelkedett USD shortokat mutatnak, vagy már extrém túladottságról árulkodnak. Ez önmagában is gyakran elég egy fordulathoz, de legalábbis egy visszapattanáshoz.
Mit áraz jelenleg a piac? Érdekes módon azt, hogy csak az amerikai gazdaság lassul, a világ többi része viszont köszöni szépen jól van. Ezért mintha csak Amerikában várnának jóval több kamatvágást. Ezt a forgatókönyvet azonban én nem tartom valószínűnek. Egyrészt a kínai gazdaságban hosszú ideje strukturális problémák vannak, lassul, lehet hogy már lassan újra dezinflációt exportál, ismerjük a lakáspiac gyengeségeit – de elég csak a kínai részvényárakra ránéznünk. Emellett az európai növekedés is harmatgyenge, részben a kínai gyengélkedés, részben a monetáris szigorítás, a zöld átállás, az autóipar problémái és a strukturális kihívásokkal küszködő Németország miatt.
Eddig épp Amerika volt az egyik utolsó motor a világgazdaságban, ha pedig Amerika tüsszent, a feltörekvő piacok is megfáznak és szépen továbbgyűrűzik a lassulás, a recesszió.
Vagyis én nem tartom azt jelenleg reális forgatókönyvnek, hogy ha az USA nagyon lassul, vagy recesszióba süllyed, akkor az nem fog kihatni a világ többi részére. Amerikai recesszió esetén Európa is recesszióba fog szerintem kerülni, és az EKB-nak lehet, hogy még több kamatot kellene vágnia, mint a FED-nek. Ebben a forgatókönyvben gondoljunk a bevezetőben említett harmadik szakaszra: ha általános kockázatkerülés van, vagy mindenki szinkronizáltan vágja a kamatokat, akkor az USD már nem szokott gyengén teljesíteni.
Oké tudjuk mi történik, ha világszerte recesszió van. Most nézzük meg a másik forgatókönyvet is. Mi van akkor, ha elkezdenének javulni az amerikai makroadatok, merthogy még sincs akkora baj? Mi erre az esély? Ha megnézzük az elmúlt jó pár év amerikai makroadatainak a szezonalitását, azt láthatjuk, hogy általában tavasztól szeptember elejéig jellemzően gyengébbek az amerikai makroadatok, mint amit várnak az elemzők és a befektetők, utána viszont gyakran újra elkezdenek javulni. Nyilván erre mérget azért ne vegyünk, de mint lehetséges kimenetet azért tartsuk meg a fejünkben. Már csak azért is, mert meglepő módon míg az árupiacok, kötvénypiacok inkább már a recessziót árazzák kisebb-nagyobb mértékben, addig a részvénypiacokon ennek nyoma sincs.
Valaki tehát téved. Ráadásul az is nagyon érdekes, hogy míg világszerte és az amerikai gazdaságban is nagyon szenved a feldolgozóipar, a szolgáltatások jól mennek. Az amerikai gazdaság pedig nagyrészt a fogyasztásra épül, a szolgáltató szektor a húzóerő. A szolgáltatóipar beszerzési menedzser indexek pedig nem voltak gyengék, sőt a legutolsó amerikai adat 50 feletti értéknél javulni is tudott. Ebben az esetben (lásd visszaerősödő amerikai adatok) hirtelen a dollár mosoly másik oldalán találnánk magunkat, az amerikai felülteljesítés (exceptionalism) eltemetését követően jelentős meglepetés érné a piacokat. Ez pedig a kötvényhozamok emelkedéshez, vélhetően 25 bázispontos szeptemberi amerikai kamat vágáshoz és a dollár erősödéséhez vezetne.
A lenti, bal oldali ábra azt mutatja, hogy a felsorolt évek átlagában, a fenti fázisban a vártnál érdemben rosszabb adatok érkeztek, szeptembertől viszont már jobbak; a jobb oldali ábra pedig azt, hogy alapvetően rossz adatok jöttek ebben az időszakban, aztán volt stabilizálódás a nyár végét követően:
Érdemes még azt is megemlíteni, hogy az euró úgy tudott ebben az időszakban nagyon jól teljesíteni, hogy a gazdasági növekedés alapból sokkal gyengébb az amerikaihoz képest. Véleményem szerint tehát az amerikai lassulás erőteljesen rányomná a bélyegét az európaira is, ráadásul a gazdasági adatok meglepetés indexe Európában most már rosszabb, mint az USA-ban (lásd lenti ábra). Amellett, hogy a rövid kamatok különbsége romlott az USA szemszögéből, abban, hogy az euró túlvetté tudott válni, a japán jen is jelentős szerepet játszhatott. Sokat lehetett olvasni a „carry trade” végéről, ami az augusztus eleji nagy piaci turbulenciát okozta a piacokon (a japán jegybank kamatemeléseitől félve, sok befektető zárta a „carry trade-jeit”, amiben alacsony kamatozású devizákat shortol és magas kamatozású devizák vásárol). Sok esetben ezek a befektetők japán jent és eurót shortoltak, míg feltörekvő devizákat longoltak (török líra, mexikói peso, brazil reál, indiai rúpia). Utóbbiak elég rosszul is teljesítenek ebben az időszakban, viszont – részben – a pozíció zárások miatt az euró is sokat tudott erősödni. Ennek is talán lesz még böjtje.
Mindezeket összegezve, véleményem szerint jó esélyekkel és kockázat/hozam arányokkal lehet most a dollár erősödésére fogadni. A már említett dollár index 100,8 körüli értéke nemcsak egyéves, hanem az orosz-ukrán háború 2022-es kitörése óta mért mélypont. 
Bár jelenleg a nyugalom szigete az árfolyam, a folyó fizetési mérleg többlete is jelentős (bár az utolsó adat kérdés, hogy egyszeri tényező e vagy egy tartósabb változás előjele), az MNB is tartotta a 6,75%-os alapkamatot, a gyenge növekedés, közelgő jegybankelnökváltás, háttérben húzódó makrogazdasági, geopolitikai kockázatok (barátság kőolajvezeték leállításának veszélye, növekvő feszültség az EU-val, unorthodox intézkedések eshetősége) gyorsan felülírhatja a jelenlegi stabilitást, nem beszélve arról, ha esetleg tényleg a recesszió felé halad a világgazdaság, ami a kockázatkerülésen keresztül igazán rá szokta nyomni a bélyegét a feltörekvő piaci devizákra.
Egy-egy makro forgatókönyv jellemzően jó ideig mozgatja a befektetők fantáziáját, így a mostani nagyon gyenge dollárra épülő piaci hangulat kitarthat még egy ideig, így időzítésünk korai is lehet. Mivel a recessziós forgatókönyvek második szakasza 2-3 hónapig szokott átlagosan kitartani, ebből eddig 2 hónap telt el, elképzelhető hogy még egy hónap dollárgyengülés előttünk áll, annak ellenére is, hogy az átlagos 5%-os dollárgyengülés már mögöttünk van (nyilván ez is csak egy átlagérték).
Sőt, a recesszió második szakaszánál van egy fogódzkodó is: amikor az amerikai NFP (vagyis a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak számának havi változása) negatívba fordul, akkor szokott még átárazódás jönni az amerikai kamatvágási várakozásokban, ami ráerősít a dollár gyengülésére.
Az NFP még messze nem lett negatív, eddig a piac elsősorban az amerikai gazdaság jelentős lassulását árazta be (recessziót még inkább csak alacsonyabb valószínűséggel jósol). Egy biztosabb recesszió esetén még bőven lehetne mélyebbre vágni a kamatokat, bőven van mit beárazni. Éppen ezért kiemelt jelentőségű a szeptember 6-án pénteken érkező új amerikai munkaerőpiaci adat, ami a piac közeljövőbeli teljesítményét illetően döntő lehet.
A júliusi 114 ezres bővülést követően jelenleg 165 ezres növekedést vár a piaci konszenzus augusztusra. Egy 165 ezres vagy azt meghaladó érték alapvetően elhessegetné a közeli recessziós félelmeket, egyben jelentős mértékben mérsékelheti a szeptemberi 50 bázispontos amerikai kamatvágás esélyét. Ez pedig a kötvényhozamok emelkedését, a dollár erősödését és a kockázatos eszközök pozitív árfolyam alakulását vetítheti előre. Ezzel szemben egy gyenge, mondjuk 100 ezer körüli, vagy még alacsonyabb adat abszolút rátenne a recessziós félelmekre és borítékolhatóvá tenné a már szeptemberi 50 bázispontos amerikai kamatvágást – ami további dollár gyengüléshez, és a kötvénypiac további erős árfolyamalakulásához vezetne. Ebben az esetben a dollár kitörhet fontos technikai támasz/ellenállás zónákból (az EUR/USD 1,12 fölé,a  DXY 100,3 alá kerülhetne) és a következő fontos technikai szintek nagyjából 2%-kal odébb vannak.
Öveket tehát becsatolni, nagyon izgalmas adat vár ránk pénteken, érdemes a pozícióméreteket ennek megfelelően belőni. Ugyanakkor például egy USD/HUF kereszt esetében ez nem változtatná meg az eredeti terveinket és kereskedési ötletünket, a 2024-es mélypontot 345 forint/dollár környékén elérve csak még jobb beszállási lehetőséget kapnánk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Sorozatos meghibásodásokon van túl a gyártó űrhajója.
420 léggömb indult meg Dél-Korea felé.
Hírfolyamunk az ukrajnai háborúról percről percre.
Addig folytatják a harcokat, amíg el nem érik a céljaikat.
Jön az adatcunami.
Újabb bika esett el.
Fehérorosz vadászgépek lőhették le a Sahedeket.
Levelet küld a streamingszolgáltató.
A 2023-ban megváltozott öröklési szabályok lehetővé teszik az önkormányzatok öröklését. Blogunkban áttekintjük, hogy mely vagyontárgyakra vonatkozik ez az öröklési jogi módosítás, mi
Elindult a "Mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatása egyműveletes kombinált hiteltermék keretében" (DIMOP PLUSZ 1.2.3/A-24) felhívás tervezetének társadalmi egye
Elindult a "Mikro-, kis- és középvállalkozások digitalizációjának támogatása egyműveletes kombinált hiteltermék keretében" (DIMOP PLUSZ 1.2.3/A-24) felhívás tervezetének társadalmi egye
Tíz év alatt csupán egy darab BL-főtáblás szereplés jutott a Fradinak, az alsóbb szintű kupasorozatokba is csak ritkán jutott be. De mit jelent ez a… The post Hol tart a Fradi a nemzetközi por
Az elmúlt hét sokatmondó volt a kockázatvállalási hajlandóság szempontjából. Japánban továbbra is az akadozó belső fogyasztás a fejlődés gátja, ennek ellenére a Retail Sales adatok kedve
Ekkora összegben még soha nem kötöttek személyi kölcsön szerződést a magyarok, mint idén júliusban. A lakáshitel volumen is tovább emelkedett és a Babaváró összege is szépen alakult az ny
Idén már harmadjára dönti meg saját világrekordját, összességében pedig a tizedik csúcsot állítja be minden idők legjobb rúdugrója. Armand Duplantis bizniszt épített fel a világrekordok.
Egy, a kölni IW gazdaságkutató intézet által augusztus közepén nyilvánosságra hozott elemzés megállapítása szerint "a német gazdaság immár hatodik éve felismerhető fejlődés nélkül m

Mit mutatnak a számok az elnökválasztáshoz közeledve?
Az Erste olaj- és gázipari elemzője a Checklist vendége volt.
Mire menne a pénzünk?
Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Miben különbözik a devizakereskedés a részvények adásvételétől? Mely devizapárokat érdemes egyáltalán figyelni? Hogyan zajlik le egy tranzakció a forex piacon? Hogyan lehet rövid vagy hosszabb távra spekulálni ezen a piacon?

source
Oldalunk támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Digitális Ügynökség: Marketing Ügynökség
Keresőoptimalizálás: Keresőoptimalizálás
Kerékpár webshop: Kerékpár
Kerékpár webshop: Bicikli
Ebike, elektromos kerékpár
Kerékpár, elektromos kerékpár
Canga
Bike
Kerékpár
Fotodoboz
Táblás kerítés
Üzemorvosunk: Üzemorvos Budapest
Rendszergazda Szolgáltatást végzi: Rendszergazda szolgáltatás
Oldalunk támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Digitális Ügynökség: Marketing Ügynökség
Keresőoptimalizálás: Keresőoptimalizálás
Kerékpár webshop: Kerékpár
Kerékpár webshop: Bicikli
Ebike, elektromos kerékpár
Kerékpár, elektromos kerékpár
Canga
Bike
Kerékpár
Fotodoboz
Táblás kerítés
Üzemorvosunk: Üzemorvos Budapest
Rendszergazda Szolgáltatást végzi: Rendszergazda szolgáltatás
Redőny: Redőny, Árnyékolás

Feliratos Csokoládé: Feliratos Csokoládé
Csokifutár: Csoki futár

Egyéb támogatók:
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Rendezvény DJ

Külföldi támogatóink:
OSN: OSN, Online Solutions Network
OS AI: AI, AI Mesterséges Intelligencia, OS AI,OSN AI
AI: OS AI, OSN AI, OS AI one
Super Size File: Nagy méretű file küldés, File Küldés
Global IT News: Global IT News

Egyéb Oldalink:
Híradag: Híradag

Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital
Feliratos Csokoládé: Feliratos Csokoládé
Csokifutár: Csoki futár

Egyéb támogatók:
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Rendezvény DJ

Külföldi támogatóink:
OSN: OSN, Online Solutions Network
OS AI: AI, AI Mesterséges Intelligencia, OS AI
AI: OS AI, OSN AI
OS AI:OS AI, OSN AI AI LAB
Pythia AI:OS AI Pythia, OSN AI AI Pythia
OS AI Vincent:OS AI Vincent, OSN AI AI Vincent
Social AI:Social AI
Osn AI OSN AI:OSN AI
Super Size File: Nagy méretű file küldés, File Küldés
Global IT News: Global IT News

Egyéb Oldalink:
Híradag: Híradag

Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital