Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital
Afganisztánban a mák, ezzel együtt pedig az ópiumtermesztés nem egy új hóbort: évszázados hagyománya van a kábítószeriparnak. Amikor az Egyesült Államok két évtized után kivonult a közép-ázsiai országból, két dolog azonnal egyértelművé vált: a tálibok rövid időn belül át fogják venni a hatalmat és radikális változásokat fognak eszközölni az ország életének minden pontján.
A lányok oktatása az elemi képzést követően lényegében ellehetetlenült, súlyosan csorbultak az emberi jogok, különös tekintettel a nők és a vallási-etnikai kisebbségek esetében, a saría átvette a világi törvénykezés szerepét, ráadásul háború indult a lakosság tömegeinek megélhetést biztosító ópium ellen.
Az ópium Afganisztán területén évszázadok óta népszerű tudatmódosító szer volt. A kábítószer szabályozására először összehívott 1920-as Nemzetek Szövetsége ülésen Kabul is képviseltette magát, bár az ország ópiumtermelése ekkor még látványosan elmaradt Kínától és Indiától.
Ugyanakkor a ’70-es évekre ez a két ország elkezdte egyre jobban megnehezíteni a mák termesztését (az afgán kormányok a ’40-es és ’50-es évek között sikertelenül próbálkoztak ezzel), miközben Afganisztánt megtámadta a Szovjetunió. A legálisan működő mezőgazdaság a háborúban komoly károkat szenvedett, a jóval kevesebb infrastruktúrát igénylő, egyébként is régóta ismert mák pedig kézenfekvő alternatívának számított, nem kis részben azért, mert az ópiumkereskedelemből finanszírozni lehetett a szovjetek elleni háborút is.
A szovjet megszállás, illetve az azt követő polgárháborúk odáig vezettek, hogy 2001-re Afganisztán vált a világ legnagyobb ópiumtermelőjévé.
Az első, 1996-os tálib hatalomátvétel során megkezdték ugyan a mákmezők felszámolását, akkor még nem jutottak túl messzire, ironikus módon éppen az amerikai megszállás miatt.
Amikor az Egyesült Államok 2001-ben bevonult Afganisztánba, az ópiumtermesztés és kereskedelem ismét felvirágzott: bár a Nyugat indított programokat a drog ellen, nemcsak az általuk pozícióba helyezett afgán kormány, de a tálibok is megélhetési forrásként kezdtek el tekinteni a máktermesztésre, az általuk uralt területeken még adót is kivetettek a terményre, ráadásul a csempészetből is aktívan kivették a részüket.
Ennek hála a tálib hatalomátvételkor háromszor annyi mákföld volt az országban, mint az amerikai megszállás kezdetén, az ópium pedig az ország GDP-jének 9-14%-át adta.
Éppen emiatt akkor, amikor 2021 augusztusában világossá vált, hogy a tálibok hatalomra fognak jutni, a nemzetközi közösség komolyan aggódni kezdett, hiszen ezek a hegyek között élő fegyveresek egészen biztosan el fogják árasztani ópiummal a világot. Végül ennek az ellenkezője következett be.
A tálibok először 1999-ben hoztak törvényt, melyben előírták a mezőgazdaságban dolgozóknak azt, hogy egyharmadával csökkenteni kell az ópiumtermesztést (Afganisztán a ’90-es években a világ ópiumának 75%-án adta). Az ezredfordulókor ugyanakkor a tálibok akkori vezére, Omár Mulla teljesen betiltotta a máktermesztést. Az ópium ára ekkoriban egyébként is alacsony volt, ráadásul szárazság is sújtotta az országot, ezért egészen az amerikaiak bevonulásáig látványosan vissza is esett a kereskedelem.
A tálibok második hatalomra kerülése után majd egy évig hatalmas volt a káosz: az ország GDP-jének nagyjából 20%-át adó nemzetközi segélyek leálltak, a gazdasági káoszban pedig egyre többen fordultak az ópiumtermesztés felé. A kormány egy rövid időre formálisan is elkezdte adóztatni a drogkereskedelmet, hiszen ekkor már a kormánytisztviselők béreit sem tudták kifizetni. A kábítószertermesztés ráadásul nem csak a mezőgazdaságban dolgozóknak volt jövedelmező: a csempészek tették el a vagyon nagy részét.
2022 áprilisában aztán megérkezett a rendelet, ami nemcsak az ópium, de az összes tudatmódosító szer (ide értve az alkoholt is) előállítását, árusítását, birtoklását és fogyasztását is illegálissá tette. A döntés kezdetben nem kapott túl nagy sajtóvisszhangot, hiszen nem sokkal korábban, március végén jelentette be az afgán kormány, hogy megtiltja a lányok középiskolai képzését. Nem lehet kizárni, hogy a tálibok azért nyomták át ilyen gyorsan a kábítószer ellenes jogszabályt a törvényhozáson, hogy enyhítsék a hatalmas nemzetközi botrányt kiváltó oktatási törvény okozta károkat, a terv azonban úgy néz ki, nem jött be.
Kabul kapkodásának jó indikátora az, hogy a törvény életbe lépése után nem sokkal kijelentették, hogy a már termesztés alatt álló ópiumot még hagyják „kifutni”, sőt, sok régióban a kisebb hasznot hozó tavaszi vetést is engedélyezték (Afganisztánban tradicionálisan áprilisban aratják le a mák nagy részét). Ez a döntés a farmereknek is jól jött, hiszen a tálibok ópiumtilalomra vonatkozó kijelentései az egekbe repítették a kábítószer árát. Érdemes megjegyezni, hogy a kormány „engedménye” valamelyest szükségszerű is volt, hiszen ahogy azt fentebb említettük, a hatalomátvételkor látványosan megugrott a mákmezőkön dolgozók aránya (2021-hez képest nagyjából 30%-kal), a tálibok pedig nem kockáztathatták meg ezeknek az embereknek az elidegenítését.
Szépen lassan azonban beindult a tálib gőzhenger. A kormány három területen hirdetett programot a kábítószerkereskedelem felhasználása érdekében:
Fontos megemlíteni, hogy a kezdeti botladozások után Kabul egész gyorsan felvette a fonalat, és lehetőségeihez képest javított az intézkedések minőségén: elkezdték helyrehozni a rehabilitációs központokat, így a függők kezelése a „zárt szobában ágyhoz láncolástól” lassan elmozdult az elfogadott orvosi normák felé. 2023-ra már az ópiumkereskedelmet is elkezdték egész hatékonyan felszámolni,
az ország termelésének 95%-át megszűntették, ezzel pedig a történelem leghatékonyabb kábítószer ellenes akcióját hajtották végre.
Első ránézésre úgy tűnhet, hogy a kábítószerkereskedelem felszámolása egyike azon kevés intézkedésnek, ami valóban jót tett az elmúlt két évben Afganisztánnak (az országban dolgozó segélymunkások vidéki munkájának leegyszerűsödése és a fegyveres harcok elhalása mellett), egy igen komoly bökkenő azonban továbbra is akad: A Világbank becslései szerint az ópiumcsapok elzáródásával Afganisztán elbukta a GDP 8%-át, a munkanélküliség pedig éppen az egyébként is problémásabb vidéki területeken ugrott meg számottevően. A helyzetet egyébként tetézi, hogy a szegény vidéki családokban saría ide vagy oda, a nők is kénytelenek munkát vállalni, amit tradicionálisan a mezőgazdasági munka, tehát az ópium jelentett.
Az afgán ópiumszállítmányok elapadása ráadásul egy paradox helyzetet is előidézett: mivel nincs ellátmány, a kábítószer ára történelmi csúcsra ugrott, ami viszont ismét szimpatikussá teheti a vállalkozó szellemű, vagy elkeseredett farmerek számára azt, hogy – különösen a nehezen elérhető hegyvidékeken – feketén ismét elkezdjék a máktermesztést.
Több elemző is úgy véli, hogy előbb utóbb ki fog csúszni a Tálibok kezéből az irányítás, és kénytelenek lesznek ismét minimum szürkegazdasággá tenni a drogtermesztést.
Kabul valószínűleg még bízik abban, hogy a nemzetközi közösségtől segítséget kap a gazdaság helyreállításához, erre ugyanakkor mindezidáig aránylag kevés szereplő (köztük a legprominensebb Oroszország) vállalkozik. A nemzetközi segélyek és az ópiumra épülő mezőgazdaság bedőlése pedig helyrehozhatatlan károkat okozhat a jó állapotúnak egyébként sem nevezhető országnak.
Címlapkép: mákültetvény Afganisztán középső részén. Címlapkép forrása: Getty Images
Cikkünk folyamatosan frissül.
Találkozott egymással a két vezető.
Egyre súlyosabb a helyzet Libanonban.
Meg akarták torolni Naszrallah halálát.
Itt van az elnök álláspontja.
Az ENSZ előtt beszélt az orosz külügyminiszter.
Harkiv megyében érte találat az autóját.
Őrült dolgok történtek, miközben tombolt a koronavírus-válság.
Akarok venni egy új osztalékrészvényt, hogy végre bővüljön a portfólióm, az elmúlt időszakban csak adtam belőle. Ezért aztán nézegetem azt a táblát, amit a Top 10 osztalékfizetőre haszn
A hőmérsékleti rekordoknak alapvetően nem is a fejlett országok egészséges városlakói isszák meg a levét, hanem a legsebezhetőbb és legkiszolgáltatottabb társadalmi cso
Az alábbi írás Imrétől származik, az elszálló árak miatt akart spórolni a bevásárláson. Sokan extrém módon akarnak spórolni, ezért egészségtelenül étkeznek. Volt egy sztori, hőst csin
Alaposan kielemezzük a kéz a kézben hanyatló woke, Kína, Trump, MÁV és forint jelenségét. Lehet, hogy csak az OVK nem esik? Jó szórakozást! Nézd meg… The post Két óra stimulus Kínában (H
Internetes fórumok böngészése során gyakran találkozom azzal a problémával, hogy valaki nem tud felmondani a munkahelyén. Vagy még rosszabb, nem mer ellentmondani a vezetőnek, még akkor sem, ha
Egy évvel ezelőtt a vállalatok még csak ízlelgették az EPR és a MOHU rövidítést, és mindenki próbálta megfejteni, hogy milyen tennivalója lesz a kiterjesztett gyártói felelősség körében
Szerintem is inkább a gyengülni fog a forint, mint erősödni – mondta Szabó Balázs az ATV Start műsorában. A HOLD Alapkezelő vezérigazgatóját annak kapcsán kérdezte… The post "Számítok m
Megjelentek a GINOP Plusz 2.1.1-24 "Fókuszterületi innovációs projektek támogatása" és a GINOP Plusz 2.1.3-24 "KKV-k innovációs képességének támogatása" című pályázatok.
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Mit mutat a második negyedéves GDP-adat?
“Tegnap azt mondtad, majd holnap” – Nike.
A keddi kamatdöntésről és a jegybank frissített növekedési előrejelzéséről Németh Dávidot kérdeztük.
Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
source
Oldalunk támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Digitális Ügynökség: Marketing Ügynökség
Keresőoptimalizálás: Keresőoptimalizálás
Kerékpár webshop: Kerékpár
Kerékpár webshop: Bicikli
Ebike, elektromos kerékpár
Kerékpár, elektromos kerékpár
Canga
Bike
Kerékpár
Fotodoboz
Táblás kerítés
Üzemorvosunk: Üzemorvos Budapest
Rendszergazda Szolgáltatást végzi: Rendszergazda szolgáltatás
Oldalunk támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Digitális Ügynökség: Marketing Ügynökség
Keresőoptimalizálás: Keresőoptimalizálás
Kerékpár webshop: Kerékpár
Kerékpár webshop: Bicikli
Ebike, elektromos kerékpár
Kerékpár, elektromos kerékpár
Canga
Bike
Kerékpár
Fotodoboz
Táblás kerítés
Üzemorvosunk: Üzemorvos Budapest
Rendszergazda Szolgáltatást végzi: Rendszergazda szolgáltatás
Redőny: Redőny, Árnyékolás
Feliratos Csokoládé: Feliratos Csokoládé
Csokifutár: Csoki futár
Egyéb támogatók:
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Rendezvény DJ
Külföldi támogatóink:
OSN: OSN, Online Solutions Network
OS AI: AI, AI Mesterséges Intelligencia, OS AI,OSN AI
AI: OS AI, OSN AI, OS AI one
Super Size File: Nagy méretű file küldés, File Küldés
Global IT News: Global IT News
Egyéb Oldalink:
Híradag: Híradag
Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital
Feliratos Csokoládé: Feliratos Csokoládé
Csokifutár: Csoki futár
Egyéb támogatók:
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Esküvői DJ
Rendezvény: Rendezvény DJ
Külföldi támogatóink:
OSN: OSN, Online Solutions Network
OS AI: AI, AI Mesterséges Intelligencia, OS AI
AI: OS AI, OSN AI
OS AI:OS AI, OSN AI AI LAB
Pythia AI:OS AI Pythia, OSN AI AI Pythia
OS AI Vincent:OS AI Vincent, OSN AI AI Vincent
Social AI:Social AI
Osn AI OSN AI:OSN AI
Super Size File: Nagy méretű file küldés, File Küldés
Global IT News: Global IT News
Egyéb Oldalink:
Híradag: Híradag
Oldalunk Fő támogatói:
Marketing: WeAreDigital
Marketing: WeAreDigital